پاریس-برست: شیرینی با تاریخچه ای غنی

paris-brest

پاریس-برست یک شیرینی کلاسیک فرانسوی است که بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد. علت نامگذاری این شیرینی مسابقه دوچرخه سواری معروفی است که بین پاریس و بندر برست در شمال غربی فرانسه برگزار می شود. خمیر شو به صورت دایره‌ای پخت میشود که نشانگر چرخ دوچرخه است.

پاریس برست برای اولین بار در سال ۱۹۱۰ توسط لوی دوران (Louis Durand)، شیرینی پز معروف فرانسوی، تولید شد. دو‌ران ایده تولید این شیرینی را از اولین مسابقه دوچرخه سواری پاریس-برست-پاریس که در همان سال برگزار شد، الهام گرفت. این مسابقه یک مسابقه دشوار ۱۲۰۰ مایلی (حدود ۲۰۰۰ کیلومتر) است که از پاریس شروع می‌شود و در بندر برست واقع در غرب به پایان می‌رسد. دو ران می‌خواست شیرینی‌ای درست کند که ادای احترامی شایسته به این مسابقه باشد و به این ایده رسید که یک شیرینی به شکل چرخ دوچرخه پر از پرالین درست کند.

تاریخچه مسابقات پاریس برست

مسابقه پاریس برست پاریس در طول تاريخ دست خوش تغییرات زیادی شده است. اولین دوره این مسابقه در سال ۱۸۹۱ با حضور ۲۰۷ شرکت کننده برگزار شد که ۹۹ نفر از شرکت کننده‌ها موفق به عبور از خط پایان شدند.

در نسخه آخر این مسابقه از سال ۱۹۵۶ تا به امروز ، پاریس برست پاریس از حالت مسابقه رسمی خارج شده و همه میتونن توی این مسابقه شرکت کنند.

torront

پاریس-برست چطوری درست می‌شه؟

مانند اکثر شیرینی‌های فرانسوی، برای تولید پاریس برست شما نیازمند انجام مراحل مختلف هستید .

۱.پرالین :

انواع مختلفی از پرالین در شیرینی پزی استفاده می‌شود.

پرالین آمریکایی :  پرالین‌های آمریکایی با پختن شکر، کره، خامه و مغز‌های مختلف در قابلمه‌ای روی حرارت متوسط ​​درست می‌شوند تا مخلوط غلیظ شود و به رنگ قهوه ای تیره درآید. مغزها معمولا گردو هستند، اما می‌توان از فندق یا بادام نیز استفاده کرد. پرالین‌های آمریکایی اغلب با عصاره وانیل یا شربت افرا طعم دار می‌شوند.

پرالین فرانسوی: پرالین فرانسوی از کاراملی کردن بادام و فندق در شکر درست می‌شود. مغزها ابتدا تفت داده می‌شوند، سپس در شربت شکر پخته می‌شوند تا شکر کاراملی شود و بادام‌ها در یک پوسته آب نباتی سفت پوشانده شوند. پرالین فرانسوی را می توان با درجات مختلفی به پودر یا به کرم تبدیل کرد.

peraline

۲.موسلین:

کرم موسلین یک کرم ابریشمی است که با خامه شیرینی پزی و کره درست می‌شود. کرم موسلین را می‌توان با شکلات ، قهوه ، عصاره وانیل و سایر مواد طعم دار کرد . از این کرم برای تزئین یا پر کردن کیک ها و شیرینی‌های مختلف در شیرینی پزی استفاده می‌شود .

۳.نان شو:

نان شو یا خمیر شو یکی از اصلی ترین و یکی از پایه‌های شیرینی پزی فرانسوی است. خمیر شو ترکیبی از کره ، آب ، آرد و تخم مرغ است که پس از پخت حالت پفکی و پوکی دارد.

برای تهیه شیرینی پاریس برست، خمیر شو به صورت دایره‌ای پخته می‌شود و از وسط برش می‌خورد تا ترکیب پرالینه و کرم موسلین بین نان شو پایپ شود. و در نهایت نان شو با پرک بادام و پودر قند تزئین می‌شود.

شیرینی پاریس-برست در اکلر:

در کارگاه شیرینی پزی ما، پاریس برست هر روز تولید می‌شه و شما می‌تونید از روی سایت یا یکی از شعبه‌های اکلر اون رو در سایز کوچک تهیه کنید. اگر از چند روز زودتر به ما بگین ، می‌تونیم سایز بزرگ پاریس برست رو که مناسب ۶ تا ۸ نفر هست ، به صورت سفارشی برای شما تولید کنیم